Ikväll gjorde jag en vansinnigt god gratäng med rotfrukter och med syrlig touch av citron. Det var väldigt gott och kommer mer än gärna göra om gratängen fler gånger. I receptet valde man också att ha kyckling till och det ville vi också att ha, toppbetyg på detta recept.
4 portioner = Hela receptet
SmartPoints = per portion: Grön 9, Blå 8, Lila 6
Ingredienser
- 400 g potatis
- 250 g morötter
- 250 g palsternacka
- 1 st gul lök
- 3 dl mjölk 0,5%
- 2.5 dl matlagningsbas 4%
- 2 klyftor vitlök
- 1 tsk torkad timjan
- 1 tsk oregano
- salt
- svartpeppar
- 1 st citron (rivet skal)
- 75 g riven ost 24%
- 2 tsk rapsolja
- 600 g kycklingbröstfilé
Gör så här
- Sätt ugnen på 225°.
- Skiva potatis, morötter och palsternacka och finhacka lök.
- Häll mjölk och matlagningsbas i en stor gryta och koka upp. Pressa ner vitlök och blanda ner örter. Smaka av med salt och peppar och lägg ner lök och rotfrukter. Låt sjuda tills rotfrukterna är mjuka. Blanda ner rivet citronskal och hälften av osten och låt den smälta.
- Häll över i en ugnsfast form och sätt in i ugnen tills den fått fin färg, ca 10-15 minuter.
- Hetta upp olja i en panna och bryn kycklingen på båda sidor. Salta och peppra. Sänk värmen och låt steka klart i pannan.
/ Receptkälla Kyckling med citrondoftande rotfruktsgratäng


✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig, det löser vi på mindre än 1 sekund!
Om wordpress frågar efter att du ska logga in när du ska kommentera hos mig så känner den av att du har google-konto eller tidigare använt wordpress med den mailadressen. Då vill wordpress att du loggar in på det kontot. För att det ska gå smidigt går du bara tillbaka till min blogg. Du går tillbaka till kommentarsfältet. Använd en mail som inte varit registrerad på google eller wordpress. Har du ingen annan mailadress så hitta på en bara. När du skriver en annan mailadress i kommentarfältet så kommer det att gå att kommentera. Då frågar inte wordpress efter inloggning.

Låter gott! Jag gillar verkligen citron både i dryck, mat & bakverk.
GillaGilla
Mem mumms så gott det här låter 😍 får ta och testa det nån dag 😍
GillaGilla
Åh men detta receptet låter ju smarrigt! Man får många tips om recept nu, vilket ska man börja med 🤔 hehe…
GillaGilla
Åh rotfruktsgratäng är ju så gott! Det gör vi ofta här hemma, men har inte testat med citron och kyckling i😊
GillaGilla
det är alltid roligt när man lyckas och man själv känner resultat 🙂
GillaGilla
Det ser väldigt gott ut det där 😊 kul att du delar med dig av receptet
GillaGilla
[…] Läs hela blogginlägget här: Mycket god rotfruktsgratäng […]
GillaGilla