Mycket god rotfruktsgratäng

Ikväll gjorde jag en vansinnigt god gratäng med rotfrukter och med syrlig touch av citron. Det var väldigt gott och kommer mer än gärna göra om gratängen fler gånger. I receptet valde man också att ha kyckling till och det ville vi också att ha, toppbetyg på detta recept.

4 portioner = Hela receptet
SmartPoints = per portion: Grön 9, Blå 8, Lila 6

Ingredienser

  • 400 g potatis
  • 250 g morötter
  • 250 g palsternacka
  • 1 st gul lök
  • 3 dl mjölk 0,5%
  • 2.5 dl matlagningsbas 4%
  • 2 klyftor vitlök
  • 1 tsk torkad timjan
  • 1 tsk oregano
  • salt
  • svartpeppar
  • 1 st citron (rivet skal)
  • 75 g riven ost 24%
  • 2 tsk rapsolja
  • 600 g kycklingbröstfilé

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 225°.
  2. Skiva potatis, morötter och palsternacka och finhacka lök.
  3. Häll mjölk och matlagningsbas i en stor gryta och koka upp. Pressa ner vitlök och blanda ner örter. Smaka av med salt och peppar och lägg ner lök och rotfrukter. Låt sjuda tills rotfrukterna är mjuka. Blanda ner rivet citronskal och hälften av osten och låt den smälta.
  4. Häll över i en ugnsfast form och sätt in i ugnen tills den fått fin färg, ca 10-15 minuter.
  5. Hetta upp olja i en panna och bryn kycklingen på båda sidor. Salta och peppra. Sänk värmen och låt steka klart i pannan.

/ Receptkälla Kyckling med citrondoftande rotfruktsgratäng

✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig, det löser vi på mindre än 1 sekund!

Om wordpress frågar efter att du ska logga in när du ska kommentera hos mig så känner den av att du har google-konto eller tidigare använt wordpress med den mailadressen. Då vill wordpress att du loggar in på det kontot. För att det ska gå smidigt går du bara tillbaka till min blogg. Du går tillbaka till kommentarsfältet. Använd en mail som inte varit registrerad på google eller wordpress. Har du ingen annan mailadress så hitta på en bara. När du skriver en annan mailadress i kommentarfältet så kommer det att gå att kommentera. Då frågar inte wordpress efter inloggning.

Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är solis-1.png

Publicerat av

Mirre - Sweetwords

Hej, här har ni mig, Mirre en Oskarshamnare, som nu bor med min familj i Dalarna. Här skriver jag ner mina tankar i text och bild. Jag jobbar som barnskötare på en större förskola. Lycklig flickvän till BQ sedan sommaren 2001. Efter 7 års kämpande och av dem 2½ års försök via IVF så föddes vår fina dotter, den 23 Nov - 2013. / Välkomna hit, mycket nöje Kram Mirre ❥

7 reaktioner till “Mycket god rotfruktsgratäng

  1. Åh men detta receptet låter ju smarrigt! Man får många tips om recept nu, vilket ska man börja med 🤔 hehe…

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s