

Har du tröttnat på sommarbär? Ser du fram emot en höst med mer äpplen i bakverken? Nog kan man än ha jordgubbar eller andra bär i en god tårta eller paj om det vaknas kalas. Även ett nyttigare recept på en bakelse likt ovan och ha jordgubbar som dekoration ovanpå ➜ Sommarbakelse.
Här nedan tipsar jag om tre goda bakverk som gör sig gott tillsammans med jordgubbar eller andra bär, allt i enlighet med Viktväktarna ❥ Varför inte en jordgubbspaj? En jordgubbstårta eller den enklaste en muggkaka?
LÅT ER NJUTAS TILL KALASET!
Jordgubbspaj
12 portioner = Hela receptet
SmartPoints = per portion: Grön 5, Blå 5, Lila 5
Ingredienser
- Vetemjöl 2 dl
- Havregryn 1 dl
- Margarin 80% 100 g
- Ägg 1 st
- Socker 1 msk
- Vatten 2 msk
- Jordgubbar 500 g
Instruktioner
Arbeta samman mjöl, havregryn, margarin, ägg och socker i en matberedare. Tillsätt vatten och kör till en smidig deg. Tryck ut 2/3 av degen i en pajform och nagga kanterna med gaffel. Ställ kallt att vila ca 30 minuter. Skiva jordgubbar och lägg i skalet. Kavla ut resterande deg och skär remsor, lägg det som ett galler över och grädda i ugn 225°ca 30 minuter. Låt svalna och servera med glass eller vaniljsås.
/ Receptkälla ➜ Jordgubbspaj Viktväktarna

Jordgubbstårta med Maräng
12 portioner = Hela receptet
SmartPoints = per portion: Grön 7, Blå6, Lila 6
Ingredienser
- Lättmargarin 40% 100 g
- Socker 175 g
- Vaniljsocker 1 tsk
- Salt 1 krm
- Ägg 3 st
- Vetemjöl 100 g
- Bakpulver 1 tsk
- Kokosflingor torkade 3 msk
- Jordgubbar 1 liter
Instruktioner
- Sätt ugnen på 180°
- Blanda ihop margarin, 75 g socker, vaniljsocker och salt.
- Separera äggen och blanda ner äggulorna.
- Blanda ihop mjöl och bakpulver och vänd ner i smeten.
- Lägg bakplåtspapper i en springform och tryck ut pajdegen. Lägg på kokosflingorna och grädda i ugn 25-30 minuter. Höj sedan värmen till 200°.
- Vispa äggvitor och en nypa salt till ett hårt skum. Tillsätt socker, lite i taget under fortsatt vispning. Vispa tills det är tjockt och kompakt.
- Lägg ut jordgubbarna på kakbottnen och bre på marängtäcket. Sätt in i ugn 5-10 minuter tills marängen fått fin färg.
Anteckning
Jordgubbstårta kan enkelt bli en blåbärstårta på hösten när jordgubbarna inte är på topp!
/ Receptkälla ➜ Jordgubbstårta med marängtäcke

Muggkaka med bär
4 portioner = Hela receptet
SmartPoints = per portion: Grön 4, Blå 2, Lila 2
Ingredienser
- Banan 4 st
- Ägg 4 st
- Vaniljsocker ½ msk
- Vetemjöl 4 msk
- Bakpulver 2 krm
- Kakao 4 tsk
- Bär, färska 4 dl
- Florsocker 2 tsk
Instruktioner
Mosa banan och blanda med uppvispade ägg och vaniljsocker. Blanda ihop mjöl, bakpulver och kakao. Vänd i banansmeten och häll över i fyra mikrovågståliga muggar. Sätt in i mikron på 600 W 2-3 minuter. Toppa med bär och pudra över florsocker.
/ Receptkälla ➜ Muggkaka med bär


✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig, det löser vi på mindre än 1 sekund!
Om wordpress frågar efter att du ska logga in när du ska kommentera hos mig så känner den av att du har google-konto eller tidigare använt wordpress med den mailadressen. Då vill wordpress att du loggar in på det kontot. För att det ska gå smidigt går du bara tillbaka till min blogg. Du går tillbaka till kommentarsfältet. Använd en mail som inte varit registrerad på google eller wordpress. Har du ingen annan mailadress så hitta på en bara. När du skriver en annan mailadress i kommentarfältet så kommer det att gå att kommentera. Då frågar inte wordpress efter inloggning.

Ser så gott ut. Dock bakar jag inte ofta och bakar jag så blir det oftast kladdkaka. Däremot ska jag nog tipsa mamma om dessa. Då kanske hon kon baka de någon gång när jag är upp till dem och hälsar på. Hon och hennes man har flyttat upp till Hälsingland nu när både är pensionärer.
GillaGilla
Åh vad gott! Tycker man kan ha bär i bakverk året om faktiskt, det är ju så gott och fräscht 😊
GillaGilla
Jordgubbar tröttnar man aldrig på. Muggkaka har jag velat testa, men det har aldrig blivit av. Denna med vanan lät intressant och tack för tipset.
GillaGilla
Men åh så sjukt god den såg ut att vara! Jordgubbar är så mumsigt! Muggkaka va längesen man testade.
GillaGilla
Jag äter så sällan något bakat. Mest för att jag inte tycker om bakning eller matlagning. Men förstår att det är kul att ge andra tips när man gillar det som du.
GillaGilla
Jag är absolut inte trött på bären ännu! Känner faktiskt att jag åt för lite jordgubbar… tycker att de blev lite dåliga snabbt. Är såå sugen på att ge mig ut och plocka blåbär och björnbär till helgen när jag ska till sommarhuset. Mums! Perfekt att ha i frysen till smoothies eller bowls till vintern, men också gott att baka en kaka eller två 🙂
GillaGilla
Jag älskar muggkaka, så enkelt och lagom mycket!
GillaGilla
Vilka juvliga tips. När kan man nog inte få nog utav.
Älskar dock äppelpaj men då jag är allergisk så är det himla lite äppelpaj jag kan äta utan att magen stelnar. Men vist längtar man efter höst smaker nu.
GillaGilla
såg gott ut, alltid bra med tips och ideer ävn om jag vill ha mera höstaktiga recept just nu
GillaGilla
Tröttnar aldrig på sommar bär. Använder jordgubbar 🍓 här året runt. Men såklart slår inte färska jordgubbar 🍓 någonting annat ☺️😋👌🏼. Tack för bakverks tips 😀🙏🏻. Mugg kakan låter som något jag kan tillomed tänka mig att göra 😊
Ta hand om dig❣️
GillaGilla
[…] Läs hela blogginlägget här: Muggkaka och bärfrossa […]
GillaGilla
Muggkaka låter gott, alltid kul med tips med lite goda recept.
Jag längtar dock efter lite höstiga recept nu jag som älskar att baka.
GillaGilla
Vad gott det ser ut 😊 tack för dina tips 😊
GillaGilla