Grönt ljus för vår dejt !

Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är solis-1.png

Krockar med semestrar och nu vart det grönt ljus!

Idag fick äntligen jag och Erica till en dejt och vi tog då en lunch och fika ute, nom nom. Det har krockat med våra semestrar att de varit bortresta då vi inte varit och tvärtom. Samt när hon kunnat ses har inte jag, ja sådär en vardag ser ut. Jo, vi träffades ju förra veckan då vi var hundvakt åt deras pralin, men menade mer bara hon och jag! Det är inte alltid det klaffar att man kan få barnvakt samtidigt. Jag valde en sådan där lite ”nyttigare” kaka den rosa och den var supergod. Till lunch vart det ➜ råraka med löksås, lingonsylt och bacon till, kan bara ge högsta betyg på hela lunchen från helhet till det vi åt. Jag fotade inte lunchen, glömde helt enkelt bort det då. Jag vet inte om man kallar det lunch från att ses från kvart i 12 till halv 4 Det blir ju nästan så man hade kunnat börja om och ta middag också. Bellis har också varit iväg på sitt och haft en bra dag hon också. BQ jobbar ju och nu är han på väg till speedway. Bellis och jag ska äta middag som står på spisen som vi väntar på ska bli klar. Sedan blir det mys fram tills hon ska lägga sig och jag sedan landar i soffan. Jag är nog lite inne på att kika på en lättsam kärleksfilm ikväll som jag såg Netflix gjorde reklam på Kissing Both 3, den har jag ej sett. Ja det var så jag tänkte jag, sedan såg jag att den släpps 11:e augusti så får se vad det blir jag tittar på.

Jag fick fler komplimanger för mitt hår idag vilket såklart är jätteroligt. Jag behöver göra om mina naglar de är för långa nu, växer snabbare på sommaren. Tyvärr hade de ingen tid på salongen den här veckan så har bokat in mig nästa vecka. Jag tycker bara de slår i allt nu när de börjar bli för långa. Allt är ju relativt såklart, för andra är inte mina långa som har längre. För mig är dem det då jag inte vill ha för långa.

✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig, det löser vi på mindre än 1 sekund!

Om wordpress frågar efter att du ska logga in när du ska kommentera hos mig så känner den av att du har google-konto eller tidigare använt wordpress med den mailadressen. Då vill wordpress att du loggar in på det kontot. För att det ska gå smidigt går du bara tillbaka till min blogg. Du går tillbaka till kommentarsfältet. Använd en mail som inte varit registrerad på google eller wordpress. Har du ingen annan mailadress så hitta på en bara. När du skriver en annan mailadress i kommentarfältet så kommer det att gå att kommentera. Då frågar inte wordpress efter inloggning.

Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är solis-1.png

Publicerat av

Mirre - Sweetwords

Hej, här har ni mig, Mirre en Oskarshamnare, som nu bor med min familj i Dalarna. Här skriver jag ner mina tankar i text och bild. Jag jobbar som barnskötare på en större förskola. Lycklig flickvän till BQ sedan sommaren 2001. Efter 7 års kämpande och av dem 2½ års försök via IVF så föddes vår fina dotter, den 23 Nov - 2013. / Välkomna hit, mycket nöje Kram Mirre ❥

8 reaktioner till “Grönt ljus för vår dejt !

  1. Åh så mysigt att ni äntligen kunde träffas bara ni! Blir ju så lätt, framförallt på sommaren, att man går om varandra 🙂 Jag filar alltid ner naglarna själv mellan gångerna jag går på salong, klarar inte heller av för långa naglar haha 🙂

    Gillad av 1 person

  2. Härlig dejt du hade med din vän. Råraka det känner jag igen namnet på men vad är det? Jag har helt glömt av det. Låter härligt att kolla på kärleksfilm, vilken film vart det?
    Ja jag upplever också att naglarna växer mer på sommaren. Ser fram emot att få se dina nya naglar nästa vecka då du varit till nagelsalongen.

    Gillad av 1 person

  3. Härligt att ni fick till en dejt bara ni två. Det är så skönt att träffa en vän och bara kunna prata ostört. Skönt nu när man kan träffa sina vänner igen.

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.