Häromdagen testade vi en pastarätt från ➜ viktväktarna där man skulle varken ha bacon, skinka eller kyckling i som ingrediens. Istället hade man valt att ha soltorkade tomater i och det blev verkligen jättegott. Pastan fick också extra mycket smak av just de soltorkade tomaterna. Därför kan jag varmt rekommendera denna goda rätt
LÅT ER SMAKAS!


4 portioner = Hela receptet
SmartPoints = per portion: Grön 11, Blå 10, Lila 10
Ingredienser
- 2 st gula lökar
- 3 klyftor vitlök
- 8 st soltorkade tomater i olja, avrunna
- 1 förp persilja
- 2 tsk flytande margarin
- 250 g spaghetti (fullkorn)
- 2 st ägg
- 2.5 dl matlagningsgrädde 4% (Arla)
- salt
- svartpeppar
- 0.5 dl riven hårdost ex permesanost
Gör så här
Skiva lök, vitlök och soltorkade tomater. Hacka persilja. Värm margarin i en djup panna och stek löken minst 10 minuter, gärna uppemot en halvtimme. Blanda ner vitlöken på slutet och låt steka med 1 minut. Koka pasta enligt anvisning på förpackningen. Vispa upp äggulor och blanda med matlagningsgrädde, salt och peppar. Blanda ner i löken tillsammans med tomater och avrunnen pasta. Låt allt bli varmt och toppa med parmesan och persilja.
/ Receptkälla ➜ Krämig pasta med soltorkade tomater Viktväktarna


✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig, det löser vi på mindre än 1 sekund!
Om wordpress frågar efter att du ska logga in när du ska kommentera hos mig så känner den av att du har google-konto eller tidigare använt wordpress med den mailadressen. Då vill wordpress att du loggar in på det kontot. För att det ska gå smidigt går du bara tillbaka till min blogg. Du går tillbaka till kommentarsfältet. Använd en mail som inte varit registrerad på google eller wordpress. Har du ingen annan mailadress så hitta på en bara. När du skriver en annan mailadress i kommentarfältet så kommer det att gå att kommentera. Då frågar inte wordpress efter inloggning.

oj drt var ett långt knlägg så förstår ath det tog långt tid att göra. vilka fina bilder o hur gjorde du så att man kunde bläddra ? det var ju jätte bra att man kunde göra så
GillaGilla