Nötfärsbiffar med soltorkad tomat

Ett jättegott recept på nötfärsbiffar med soltorkade tomater, det var verkligen mycket gott. En maträtt med mycket färgar som gör det extra gott för ögat att äta också.

❋ LÅT ER SMAKAS ❋

Receptet är baserat på 1 portion
SmartPoints = per portion
blå 11, lila 11, grön 11

Ingredienser

  • Nötfärs 10% 90 g
  • Soltorkade tomater, torra 2 st
  • Persilja ½ msk
  • Dill ½ msk
  • Salt 1 krm
  • Peppar 1 krm
  • Bulgur, okokt ½ dl
  • Pesto 1 tsk
  • Spenat, färsk 1 dl
  • Lök 1 st, gul/gula, röd
  • Salladsost (feta) 10%
  • 1 skiva tomat

Instruktioner

Blanda färs med hackad soltorkad tomat, örter, salt och peppar, forma till biffar. Grilla runt om i ugn eller på utegrill ca 10 min. Koka bulgur enligt anvisningar på förpackningen. Blanda bulgur med pesto, spenat, hackad rödlök, fetaost och tomat. Servera till biffen.

/ Receptkälla ➜ Nötfärsbiffar med soltorkade tomater Viktväktarna

✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig, det löser vi på mindre än 1 sekund!

Om wordpress frågar efter att du ska logga in när du ska kommentera hos mig så känner den av att du har google-konto eller tidigare använt wordpress med den mailadressen. Då vill wordpress att du loggar in på det kontot. För att det ska gå smidigt går du bara tillbaka till min blogg. Du går tillbaka till kommentarsfältet. Använd en mail som inte varit registrerad på google eller wordpress. Har du ingen annan mailadress så hitta på en bara. När du skriver en annan mailadress i kommentarfältet så kommer det att gå att kommentera. Då frågar inte wordpress efter inloggning.

Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är solis-1.png

Publicerat av

Mirre - Sweetwords

Hej, här har ni mig, Mirre en Oskarshamnare, som nu bor med min familj i Dalarna. Här skriver jag ner mina tankar i text och bild. Jag jobbar som barnskötare på en större förskola. Lycklig flickvän till BQ sedan sommaren 2001. Efter 7 års kämpande och av dem 2½ års försök via IVF så föddes vår fina dotter, den 23 Nov - 2013. / Välkomna hit, mycket nöje Kram Mirre ❥

En reaktion till “Nötfärsbiffar med soltorkad tomat

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s