En härlig tripp till landet

Hej

God förmiddag i det fina vädret. Vi ska i eftermiddag åka till svärfar och deras stuga och hänga och ha det gott där. De ska även bjuda på middag, tror de skulle grilla faktiskt, ja det var sagt så om det var fint väder och det är ju då således fint väder som jag skrev. Jag är lite trött idag, men det är det värt, kom hem lite sent igår. Hade i alla fall en toppenbra dag från början till slut igår. Det var jättetrevlig lunch med Madde och sedan jättetrevlig kväll tillsammans med Erica. Tyvärr har de på den restaurangen vi var på begränsad tid på bokning att man inte får sitta längre än till en viss tid. Vi fick sitta till klockan 9, vilket vi gjorde också. Efter det sedan gick vi till ett annat ställe och var där tills de stängde typ. Maten var i alla fall toppengod och vi snackade i flera flera timmar, så underbart. Bellis fick äntligen tappa sin tand också vilket hon har längtat efter. Den har suttit lös så länge utan att ha typ rubbats. Det har den ju såklart men det har tagit jättelång tid att få bort den. Hon och pappa hade en kväll för sig själva vilket också är nyttigt.

Det var ovanligt mycket folk där igår, men visst de ordnar ju så det är avstånd och de tog väl in vad som är max. Så faktiskt var det skönt att gå därifrån vid 21 för att gå till nästa ställe där det var lugnare. På bilden ser det ut som det var folktomt, men det var det ej, alla satt längst fönstren.

Vad ska ni göra idag?!

✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig LÄS HÄR, det löser vi på mindre än 1 sekund!

✓ Du behöver bara läsa en gång, till nästa gång vet du

Publicerat av

Mirre - Sweetwords

Hej, här har ni mig, Mirre en Oskarshamnare, som nu bor med min familj i Dalarna. Här skriver jag ner mina tankar i text och bild. Jag jobbar som barnskötare på en större förskola. Lycklig flickvän till BQ sedan sommaren 2001. Efter 7 års kämpande och av dem 2½ års försök via IVF så föddes vår fina dotter, den 23 Nov - 2013. / Välkomna hit, mycket nöje Kram Mirre ❥

7 reaktioner till “En härlig tripp till landet

  1. Vad mysigt att åka iväg och ha kul 😊 kom tandfen till Bella ? här kommer tandfen när barnen tappar sina 🦷 med en guldtia 😊.
    Hoppas ni får en härlig lördag 😊

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.