Kvalité som håller

Hej.

Ny dag och måndag igen. BQ,s sista arbetsvecka sedan har han 14 dagars semester. Vi sticker till Gotland och ska ha en underbar vecka då. Men nu sitter Bellis och jag och kikar på Heidi. Det är ett barnprogram jag varmt kan rekomendera. Supergulligt och jättebra budskap i alla avsnitt. I går fick jag en plugg kombinerat vilodag igår. BQ och Bellis aktiverade sig med allt möjligt. Bellis fick leka med Leo som är en kompis från Vaxholm. BQ,s barndomskompis och hans son Leo då var och hälsade på här i helgen.

Köpte nya skor åt Bellis igår, tänk så de växer, man hänger ej med själv. Bellis fick dessa rosa sandaler Onyx JR – Bagheera och gympaskor och en sportsko Lonic – Sportsko Bagheera. Behöver köpa ny skaljacka till hösten också till tösen så får se vad jag hittar på för något. Jag tycker Kappahl Kaxs har bra barnkläder. Vi har alltid haft de kläderna till vår tös och alltid varit toppennöjda. Hon har alltid hållit sig torr och de är bra kvalité. Jackan hon har nu passar perfekt nu, får se hur den sitter i höst sedan då.

✓ O.B.S! Om du inte kan kommentera hos mig LÄS HÄR, det löser vi på mindre än 1 sekund!

✓ Du behöver bara läsa en gång, till nästa gång vet du.

Publicerat av

Mirre - Sweetwords

Hej, här har ni mig, Mirre en Oskarshamnare, som nu bor med min familj i Dalarna. Här skriver jag ner mina tankar i text och bild. Jag jobbar som barnskötare på en större förskola. Lycklig flickvän till BQ sedan sommaren 2001. Efter 7 års kämpande och av dem 2½ års försök via IVF så föddes vår fina dotter, den 23 Nov - 2013. / Välkomna hit, mycket nöje Kram Mirre ❥

10 reaktioner till “Kvalité som håller

  1. Jag gillar också kaph Ahl..Nu har dock min 11 åriga dotter vuxit ur barnkollektionens storlekar då hon är 165,8 cm och har M så det är vuxenavdelningen som gäller så det blir mest märkeskläder eftersom de finns i lika upplagor för både tonåringar och vuxna..Men handlar gärna där.. Då kläderna är i bra kvalite

    Gilla

  2. Ja det var bra kvalité på Kappahls Kaxs redan när våra barn var små, de kläderna vandrade runt bland familjerna med barn i diverse åldrar och slets knappt.
    Hoppas ni får en bra tid på Gotland och slipper den värsta trängseln

    Gilla

  3. Skönt att semestern närmar sig. 🙂
    Åh, vill med till Gotland fast ett annat år. Det ska vara så vackert 🙂

    Gilla

  4. Jätte fina skor!!
    Jag håller med dig, känns som man köper nytt hela tiden för det är alltid för litet!
    Jag köpte oxå mycket från kaxs när vi bodde i sverige, upplevde oxå att det var bra kläder!
    Tyvärr finns inte kappahl här ;(

    Kram kram

    Gilla

  5. Verkar som att ni längtar efter längre ledighet ihop.
    Hoppas det blir bra väder och att ni slipper regnkläder.

    Så skönt att hitta kläder och klädmärke som man är nöjd med.
    Vad gör ni med barnkläderna som vuxits ur?

    Gilla

  6. Ja dom små växer fort. Känns som de är de ända men köper varje månad. Skor och kläder varje månad så som busarna här växer.
    Snygga skor hon fick

    Gilla

  7. En till som äter mjukglass 🙂 Har sett det på andra bloggar också. Förstår att ni längtar till det är dags att komma iväg ett par dagar. Du måste visa mängder med bilder då

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s