


Hej.
Visst måste man hålla med om att sommarkvällarna är bäst och då man fått landa i dagen och har egentiden med sin kärlek. Då känner man sig mer levande och man kan sitta på balkongen i flera timmar och bara prata och prata. I går kväll gick det inte sitta så länge för det vart för kallt efter ett tag. Vi gick då in istället och kikade på film, ja det är bra härligt det med. På tal om ost och sex, eller ja ost och kex menar jag ju såklart så är det ett mer vuxet och gott fredagsgott. Jag har inte gillat ostar så mycket förr, men lärt mig göra det och oj så gott det kan vara. Jag gillar dock inte för grov smak på mögelostarna. Vissa ostar kan ju nästan smaka som man äter parfym. Tänkte i alla fall dela med mig av ett recept på kex.
Har ni någon favoritost? eller tillbehör ni brukar ha till ost och kex brickan?

Fröiga knäckbröd
INGREDIENSER
1 dl pumpakärnor
1 dl solros kärnor
1 dl sesamfrön
0,5 dl linfrö
1 tsk salt
2½ dl majsmjöl
½ dl olivolja
2½ dl kokhett vatten
Strö på flingsalt

Blanda alla torra ingredienser i en bunke, tillsätt olja och vatten och rör om. Bred ut degen och lägg ut ett bakplåtspapper på en plåt och kavla ut hela degen över plåten. Skär degen i rutor och strö över flingsalt. Grädda i mitten av ugnen i 150 grader i cirka en timma och låt sedan stå ytterligare 30min på eftervärme.
/ Receptet kommer från helhetshälsa – Fröiga knäckebröd

Så mysigt och gott! Alltid mysigt att få egentid med sin partner 💕
GillaGilla
Ost och kex är alltid gott. Men aj med din fot då. Hoppas du mår bättre nu. Fröknäcke brukar jag faktiskt baka jag med ibland. Kraaam Pia
GillaGilla
Så gott med ostbricka. Jag har alltid fikon marmelad till ❤️
GillaGilla
Ja det är jättegott med olika marmelader till ;), ohh fikonmarmelad får vi testa nästa gång ❤️
GillaGilla
Då är jag med mina 50 år inte vuxen än, låter bra tycker jag.😉😄
Skojar men nej, jag är faktiskt inte så förtjust i ostbricka.
GillaGilla
Näee det är tills nyligen jag blivit det, jag är förvisso 40 😉
GillaGilla